Facebook ‘istemeden’ 1,5 milyon kişinin rehberini kaydetti

Yeni kullanıcılara e-posta hesaplarının şifrelerini soran Facebook, bugün çıkan Business Insider raporuna nazaran 2016 Mayıs’ından bu yana e-posta hesaplarının şifrelerini giren kullanıcıların rehberlerine ulaşıp bunları kendi sunucularına hiçbir müsaade olmadan yükledi.

Facebook tarafından yapılan açıklama şöyle:

“… keşfettiğimize nazaran hesap oluşturma sırasında birtakım durumlarda kullanıcıların e-posta adreslerindeki rehberler de istemsizce Facebook’a yüklendi. 1,5 milyon kişinin e-posta rehberinin yüklendiğini varsayım ettiğimiz bu durumda kimsenin bilgileri kimseyle paylaşılmadı ve bu dataları siliyoruz.”
Rehberleri upload edilen kullanıcılarla irtibata geçen Facebook, sahip olduğu bir ton güvenlik skandalına bir yenisini daha eklemiş oldu. Firma hâlâ kullanıcıların e-posta adreslerinin şifrelerini neden sorduğunu açıklamamanın yanında rehberleri toplamanın ‘istemsiz’ olduğunu söylemesi inançta önemli sarsılmalar yaratıyor. Her gün kullanılan WhatsApp ve Instagram’ın da sahibi olan Facebook, kitlesinin ona bağlı kalacağından çok emin ancak insanlık bu bahiste firmayla tıpkı fikirde mi daima birlikte yakın gelecekte göreceğiz.

Başa dön tuşu