Dev asteroid dünyayı teğet geçecek!

Space.com internet sitesinde yer alan habere nazaran, ABD’nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden gezegen bilimci Richard Binzel, “Apofis” isimli asteroidin 13 Nisan 2029’da Dünya’ya yakın geçiş yapacağını açıkladı.

Dev asteroid dünyayı teğet geçecek!

Uluslararası Havacılık ve Uzay Akademisinin düzenlediği Gezegen Savunma Konferansı’nda konuşan Binzel, “Böylesine büyük bir gök cisminin Dünya’ya bu kadar yaklaşması lakin bin yılda bir görülebilecek bir gelişme, hasebiyle buradaki fırsatları kıymetlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin bulunmadığını belirten Richard Binzel, asteroidin yörüngeye teğet yapacağı geçişi izlemenin, gezegeni potansiyel asteroid tahribatından muhafazaya yönelik tedbirler geliştirmek bakımından yararlı olacağını vurguladı.

Dünya yörüngesini ekvator enleminde Hint Okyanusu üzerinde teğet geçmeye başlayacak asteroid, Afrika kıtası üzerinde batıdan doğuya kuzeye hakikat meyille ilerleyerek, Atlantik Okyanusu’nu ve ABD’yi katettikten sonra Pasifik Okyanusu üzerinde Dünya yörüngesinden çıkacak.

Asterodin geçişinin, güzergahı üzerindeki bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyar insan tarafından çıplak gözle izlenebileceği de belirtildi. Mısır kötülük yaradanı Apofis’in ismini taşıyan Dünya’ya yakın yörüngeli asteroid, 2004 yılında ABD’nin Arizona eyaletindeki Kitt Peak Rasathanesinde keşfedilmişti.

Başa dön tuşu