Çin 160 km/s hıza çıkabilen Hidrojen trenini geliştirdi

Elektrikli olmayan çizgilerde çalışan dizel trenleri yenilenebilir güce çevirmek epey güç bir misyon. Bu iş için en uygun tahlil ise hidrojen yakıtı. Yakıt hücresi ile çalışan trenler depolarında bulunan hidrojeni tekrar oksijen ile birleştirirken üretilen elektrik ile elektrik motorlarını çalıştırarak yol kat ederler. Bu güç yenilenebilir olduğu için ithal edilmesine gerek duyulmaz ve dışa bağımlılığı azaltabilir.

Yenilenebilir gücün oldukça fazla olduğu ve çok güneşli ya da rüzgarlı havalarda fazladan üretilen elektriği ne yapacağını düşünmeye başlayan Almanya, geçtiğimiz aylarda birinci hidrojen ile çalışan trenlerini devreye sokmuştu. Bu trenler 130 kg’lık yakıt tankı ile gün boyunca 800 km çalışabiliyor. Üstelik gerektiğinde tekrar doldurulması yalnızca 20 dk sürmekte.

Çin, hidrojen yakıtlı trenleri yolcu ve yük trenlerinde kullanmaya başlıyor. İstasyonlarda yakıt olarak kullanılacak hidrojen ise bölgedeki kimya endüstrisinin üretim sonrası ellerinde kalan yan eser olması ise farklı. Hidrojenin alternatifi ise sınır üzerine elektrik döşemek lakin bu trafiğin az ve uzun çizgilerde çok manalı değil. Öteki bir tahlil de bataryalı trenler ancak bu da trenin yüksek tartısı ve bataryaların bu nedenle önemli ağır olacak olması onları 100 km üzeri sınırlarda verimsiz kılıyor.

Hidrojen oluşturmak ve onu tekrar elektrik üretmek için kullanınca gücün yalnızca %30 kadar kısmı geri alınsa bile enerjiyi direkt kendi ekonomik çarkları içinde üretmek isteyen ülkeler için büyük güvenlik sağlamakta. Üstelik bu teknoloji yenilenebilir enerjinin dalgalanmasını dengelemek için kullanılabilir. Avrupa’da bu nedenle hali hazırda elektrik, fazla üretildiği vakitlerde bedavaya, hatta bazen teşvikler nedeniyle eksi fiyata bile düşebilmekte. Bu vakitlerde üretilen hidrojen ile boşa gidecek elektriktiği tren, kamyon,doğalgaz sınırlarından kullanılması bir çok şeyi başarabilir.

Çin’de bildiğiniz üzere aşırı derecede dışarıdan gelecek güce bağımlı bir ülke. Sadece bu yüzden ortada sırada enerji krizine girmekte. Buna tahlil olarak da her daim  kendi güçlerini üretmeye çalışıyorlar. Ülke bununla alakalı olarak inanılmaz Ar-Ge çalışmaları yapıyor.

Telif hakları büsbütün Çinli şirketlere ilişkin olan 160 km/s sürate çıkan tren tek dolumda 600 km menzile ve 1502 yolcu kapasitesine sahip. Tren Çin’in Fuxing Kurşun trenlerinin farklı bir versiyonu olmuş.

Başa dön tuşu