BOE’den 20:1 en boy oranlı 4K ekran

Ekran üreticisi dendiğinde birinci akla gelen firmalar Samsung ve LG oluyor. Şimdi pazar hacmi olarak bu iki firmayla rekabet edecek kadar büyümemiş olsa da son devirde BOE ismini de sıkça duyuyoruz. Çinli üretici BOE, değişik ekran teknolojileri ile sıkça kendinden kelam ettirmeyi başarıyor. Bunlardan en sonuncusu 20:1 en uzunluk oranlı 4K ekran.

Market raflarında kullanılabilir

Uzun bir çubuk formundaki ekranın boyutları 1209 x 63 mm biçiminde. 3840 x 160 piksel çözünürlüğündeki ekranın, enteresan haline karşın çerçeveleri ince sayılabilir. Firmanın açıkladığı sayılara nazaran üst çerçeve 5.7 mm, alt çerçeve 7.3 mm ve yan çerçeveler ise 6.4 mm kalınlığındalar.

İlk bakıldığında nerede kullanılacağı konusu büyük bir soru işareti oluşturuyor. Fakat BOE birçok farklı alanda bu ekranların kullanabileceğinin altını çiziyor. Bunlardan tahminen de en dikkat çekeni market rafları. Etiket yerine ekranları market raflarına yerleştirerek, kullanıcılara daha dinamik imajlar verilebiliyor. Ya da fiyat etiketi değiştirirken kolay bir güncellemenin kâfi olması sağlanabilir. Ekranın buna benzeri formda iş yerlerinde ve reklam panolarında farklı kullanım senaryolarına imkan tanıyacağı söyleniyor.

Çinli BOE, birinci olarak katlanabilir ekranlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Şimdi piyasaya çıkış yapamasa da Huawei’nin katlanabilir Mate X modelinde de BOE panele yer verildi. Haberimize bahis olan ekran düşünüldüğünde, BOE’nin yalnızca taşınabilir aygıtlarda değil, pek çok alanda gelişmesini sürdüreceği görülüyor.

Başa dön tuşu