Bitcoin market dominasyonu %60

 Bitcoin’in 12.000 doların üzerindeki ilerlemesi, Nisan 2017’den bu yana birinci sefer % 60’ın üzerinde pazar hakimiyeti elde etmesini sağladı.

Son günlerdeki süratli bedel kazanımının akabinde, Bitcoin fiyatı 2017 yılındaki boğa koşusunun sona ermesinden sonra birinci kere bu kadar süratli bir yükselişin içine girdi.

Altcoinlerin de Bitcoin’in hızlı yükselişine ayak uyduramaması sebebiyle Bitcoin’in piyasa dominasyonu %62 düzeyini gördü. Bu düzey, son iki yılın en yüksek bedeli.

Bitcoin’in bu yükselişine en çok yaklaşabilen altcoin Ethereum. Ethereum, Bitcoin’e yatırım yapamamış yatırımcıların göz bebeği. Birebir durum, Aralık 2017 – Ocak 2018’de de olmuştu.

Bitcoin yorumcuları piyasadaki dominasyondan epey keyifli. Twitter’da Bitcoin’in piyasa baskınlığının bu derece artması hayli konuşuldu.

Bitcoin’in piyasa dominasyonunun %95 olduğunu savunan bir Twitter hesabı “Eğer bir madeni para merkezileşmiş, düşük süreç hacmine sahip ve birden fazla borsada listelenmemişse yahut sadece Bitcoin ile süreç görmeye mahkumsa, pazar bedeli anlamsızdır. Birden fazla dijital para ünitesi bu kriterlere uyuyor ” halinde bir tweet attı. 

Başa dön tuşu