Bilim insanlarından gençlik iksiri: Farelerin yaşam süresi ikiye katlandı

San Diego merkezli biyoteknoloji girişimi Rejuvenate Bio, bilim topluluğunun muhtemelen hararetli incelemelerin geçecek bir argümanda bulundu. Şirkete nazaran yaptıkları araştırma kapsamında yaşlı farelerin hayatları kıymetli ölçüde uzatıldı.

Gençlik iksiri olarak söz ediliyor

Rejuvenate Bio tarafından BioRxiv’de yayınlanan ve şimdi hakem incelemesi yapılmamış makaleye nazaran, bilim insanları yaşlı farelerin bedenlerindeki genleri tekrar programlayan bir enjeksiyonun kalan hayat müddetlerini etkili bir formda ikiye katladığını bulundu. Testlerde şirket, tedavi edilen farelerin ortalama olarak 18 hafta daha yaşadığını, tedavi görmeyen farelerin ise yalnızca dokuz hafta yaşadığını belirtiliyor. Genel olarak, tedavi edilen fareler yaklaşık %7 daha uzun yaşamış durumda.

Nobel mükafatı kazanan bir teknik

Potansiyel olarak bir gençlik iksiri olarak görünen teknik, hücreleri daha genç bir duruma sıfırlamayı içeren yine programlama tekniğine dayanıyor. Daha öneki laboratuvar testlerinde tek hücre bazlı testlerde bu tekniğin işe yaradığı gösterilmişti. Bu teknik, Japon biyolog Shinya Yamanaka tarafından bulunmuştu ve kendisine 2012 yılında Nobel Ödülü kazandırmıştı. Ek olarak, bilim topluluğunun birçok üyesi, gen değiştirme tekniğinin tedaviyi aldıktan sonra farelerin kanser geliştirmesine neden olduğu bulunduğundan, daha evvel bu deneyle ilgili kaygılarını lisana getirmişti.

Ancak Rejuvenate Bio, tekniğinin farklı olduğunu ve deneklerinde kansere neden olmadığını sav ederken, şirket ayrıyeten gen terapisini kullandığını ve tekniğin beşerler için değiştirilebileceğini belirtiyor. Şirkete nazaran, bu güçlü tekrar programlama genine maruz kalan fareler, 77 yaşındaki bir beşerle birebir yaştaydı.

Bilim insanları uyarıyor

Şirketle ilişkisi olmayan bilim insanları, çalışmayı heyecan verici bir dönüm noktası olarak nitelendirdi, lakin gen terapisi kullanarak tüm bedeni gençleştirmenin büyük riskler içerdiği ve gereğince anlaşılmayan bir kavram olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Buna karşın, tekrar programlamanın bir gençlik iksiri olma ihtimali, araştırma ve yatırım patlamasına yol açtı. Altos Labs isimli bir şirket, 3 milyar doların üzerinde para topladığını açıklamış durumda.

Başa dön tuşu