Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Nesli tükenmekte olan tipleri avladıkları ya da hayat alanlarına ziyan verdikleri gerekçesiyle yaban kedileri, köpekler, domuzlar, keçiler ve farelerden oluşan bir küme hayvan çeşidinin adalardan elimine edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Bir küme bilim beşerinin yaptığı son çalışmaya nazaran çoğunlukla beşerler tarafından getirilen ve doğal olarak adaların bir kesimi olmayan hayvanlar bu bölgelerdeki yırtıcı hayatı tehdit altına sokuyor. 107 adada yapılacak eradikasyonun, tipleri tehdit altında bulunan ada hayvanlarının yüzde 9.4’ü için fayda sağlayabileceği öngörülmekte.

Birdlife International’ın baş bilimcisi Stuart Butchart, aksiyonun “izolasyonda şartlarında evrim geçiren ve sırf uzak adalarda yaşayan harika türleri” kurtarabileceğini belirtiyor.

Bazı çeşitlerin adalardan itlaf edilmesi yeni bir teklif ya da uygulama değil. Dünyanın en geniş çaplı kemirgen yok etme projesi kısa bir mühlet evvel başarılı olmuş ve İngiltere’nin Güney Georgia bölgesi 200 yıldan fazla bir mühletin akabinde birinci sefer farelerden büsbütün arındırılmıştı.

Peki ya siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Bilim insanlarının niyetlerine katılıyor musunuz? Yorumlar kısmından fikirlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu