Bilim İnsanları, Havadan Elektrik Üretmenin Yolunu Buldu

Avusturalya’daki Monash Üniversitesinde bir grup bilim insanı, toprakta bulunan bakterinin sahip olduğu bir enzimi kullanarak havadan neredeyse sınırsız enerji üretmenin bir yolunu buldu. Huc adı verilen bu enzim sayesinde tüm dünyanın elektrik sorunu kalıcı olarak çözülebilir.

Uzun yıllar boyunca insanlık elektrik ihtiyacını karşılamak için barajlar, hidroelektrik santralleri ve nükleer santraller gibi pek yöntemi denedi. Ancak bu yöntemlerin oluşturduğu atıklar nedeniyle gezegenimiz hızla kirlendiği için günümüzde güneş ve rüzgâr enerjisini kullanarak “temiz enerji” üretme çalışmaları devam ediyor.

Avusturalyalı bilim insanlarıysa uzun süren araştırmalar sonucunda havadan elektrik üretmenin bir yolunu keşfetti. Evet, bildiğimiz hava.

Sınırsız ve temiz enerji üretiminde öncü olabilir

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel makalede yer alan bilgilere göre Melbourne’daki Monash Üniversitesinden bir ekip, yaptıkları araştırmada her çeşit toprakta bulunan sıradan bir bakteride bulunan bir enzimin, atmosferi tüketerek elektrik akımı ürettiğini keşfetti.

Yapılan araştırmalarda Huc adı verilen bu enzimin sadece bakteriye yetecek kadar elektrik üretebildiğini tespit eden araştırmacılar, yeterli miktarda enzimle devasa şehirlere, ülkelere hatta tüm dünyaya temiz enerji ile elektrik verebileceklerini belirtiyor.

Enzimin havadaki hidrojen atomlarını tüketerek elektrik akımı ürettiğini belirten bilim insanları, bu bakterinin hidrojenin kısmen daha az olduğu volkanik kraterler ve derin denizler gibi yerlerde de hayatta kalabildiğini belirtiyor.

Ayrıca enzim üzerinde yapılan deneylerde enzimin insanların tek nefeste tükettiği oksijenin %0.00005’i kadar hidrojen tükettiğini belirtiyorlar. Yani milyarlarca Huc’un elektrik üretmesi için gereken enerji miktarı birkaç kişinin 1 odada 1 saatte tükettiği hidrojen miktarına eşdeğer.

Huc hakkında yapılan stabilite deneylerinde Huc enzimlerinin donduruculu dolaplarda günlerce hatta haftalarca depolanabildiği ve 80 derece ısıya kadar elektrik verme kabiliyetini kaybetmeden “doğal batarya” görevini yerine getirebildiği belirtiliyor. Ayrıca bu enzimlerin laboratuvar ortamında zahmetsizce çoğaltılabildiği ve üretilen Huc’ların elektrik üretme kabiliyetlerinin korunduğu da açıklandı.

Adını Nikola Tesla Kadar İyi Bilmeniz Gereken Bir Dahi: Elektrik Sihirbazı Steinmetz

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Dr. Rhys Grinter, açıklamasında “Yeteri miktarda Huc ürettiğimizde temiz enerji üretmek için tek sınır gökyüzü olacak” ifadeleri kullandı.

Başa dön tuşu