Ay’a ayak basılan anın görüntüleri satılığa çıkarılıyor!

Ay’a ayak basılmasının 50. yıl dönümü olan 20 Temmuz’da, imgeler 700 bin dolardan açık artırmaya çıkarılacak. 2,5 saatlik imajların yer aldığı 3 kasetin 2 milyon dolara satılabileceği belirtiliyor.

Ay’a ayak basılan anın imajları satılığa çıkarılıyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) 1976’da kazara 217 dolara sattığı Ay’a birinci ayak basılan anın imgelerinin yer aldığı 3 kaset, açık artırmayla satılacak.

Amerikan yayın kuruluşu CNN’in haberine nazaran, Ay’a ayak basılmasının 50. yıl dönümü olan 20 Temmuz’da, bu tarihi anın imajları müzayede konutu Sotheby’s tarafından açık artırmaya çıkarılacak.

Bugüne kadar korunan 2,5 saatlik manzaraların yer aldığı 3 kaset için açılış fiyatı 700 bin dolar olarak belirlendi. Kasetlerin 2 milyon dolara alıcı bulabileceği iddia ediliyor. 

Görüntülerde, Astronot Neil Amstrong’un Ay’a birinci ayak bastığı an ve ABD’nin o dönemki lideri Richard Nixon’ın konuşması yer alıyor. Kelam konusu imgelerin yer aldığı kasetler, 1976’da o periyot NASA stajyeri olan Gary George’a, bir açık artırmada ezkaza başka 65 kasetle 217 dolar 77 cente satılmıştı. 

NASA’dan aldığı kasetlerin kimilerini lokal televizyonlara satan George, kelam konusu 3 kaseti babasının tavsiyesi üzerine elinde tutmuştu. 

Ay’a ayak basılmasının 40. yıl dönümü için NASA’nın kasetlerin peşine düşmesi üzerine George, kasetleri birinci defa izlemiş ve aranan manzaraların kendisinde olduğunu fark etmişti. 

Başa dön tuşu