Apple, watchOS 6’yı tanıttı: App Store sonunda Apple Watch’a geliyor

Apple bugün start alan WWDC 2019 etkinliğinde watchOS 6’nın ön tanıtımını yaptı. Akıllı saatler için özel olarak tasarlanan işletim sisteminin yeni sürümü Apple Watch kullanıcılarına sağlık ve fitness durumlarını daha yeterli takip etme imkanı sunmasının yanında direkt Apple Watch üzerinde yeni saat kadranlarına ve App Store’a erişim imkanı tanıyacak.

App Store, direkt Apple Watch’a geldi

watchOS 6 ile, App Store birinci defa direkt Apple Watch’a geliyor. Kullanıcılar Siri, Dikte yahut Karalama’yı kullanarak bileklerinden kolay kolay üçüncü taraf uygulamaları yükleyebildikleri üzere saat ekranı için tasarlanmış uygulama eser sayfalarını görebilecekler. Geliştiricilerin ise sırf Apple Watch için, yani bir iOS uygulaması olmadan bağımsız bir şekilde Apple Watch’ta çalışacak uygulamalar üretmeleri mümkün olacak.

Yeni dinamik saat kadranları

watchOS 6 yeni dinamik saat kadranlarını da beraberinde getiriyor. Ayrıyeten Apple Books’tan satın alınan sesli kitapların artık direkt saatteki yeni Audiobooks uygulamasından dinlenebileceğini belirtelim. Yeni Hesap Makinesi uygulaması kullanıcıların bahşiş ve hesap paylaşma hesaplamalarını direkt bileklerinden yapmalarına yardımcı olurken, Siri arama sonuçları web sayfası sonuçlarının tamamını Apple Watch’ta görüntüleyebilecek.

İşitme sıhhatini koruyacak

Şirket son güncellemeyle sıhhat ve fitness özelliklerini de geliştirdi. watchos 6, işitme sıhhatinin korunmasına yardımcı olacak. Ortamın ne kadar gürültülü olduğunu ölçerek işitme duyusunu olumsuz etkilemeye başlayabilecek 90 desibel düzeyine ulaştığında kullanıcıya bildirim gönderecek. Yeni sürüm ayrıyeten bayanlara regl döngüleri ile ilgili değerli bilgileri kaydetme ve bir sonraki regl dönemi ve doğurganlık penceresini varsayım etme imkanı veriyor.

Ne vakit yayınlanacak?

watchOS 6’nın geliştirici önizlemesi bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Developer Program üyelerinin kullanımına sunulacak. Yeni yazılım özellikleri, iOS 13 yahut daha yeni bir sürümü yüklü iPhone 6s yahut daha yeni bir iPhone modeli ile eşleştirilmiş Apple Watch Series 1 yahut daha yeni Apple Watch modelleri için bu sonbaharda fiyatsız güncelleme olarak sunulacak.

Başa dön tuşu