Apple toplam 900 milyon abone barındırıyor, geliştiricilere 320 milyar dolar ödendi

Toplamda 2.32 milyar iPhone satışı yapan Apple öbür aygıtları ile birlikte dev bir ekosistem haline gelmiş durumda. Aygıt haricindeki servisler ve yazılımlar da adeta para basmaya başladı.

Apple’dan rekor rakamlar

Yayınlanan istatistiklere nazaran 2022 sonu itibariyle Apple toplamda 900 milyon fiyatlı aboneye ulaşmış durumda. Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+ üzere firmanın pek çok hizmeti büyük ilgi görüyor. Bununla birlikte birtakım kaynaklar üçüncü taraf hizmetlerin de bu sayıya dahil olduğunu düşünüyor. Çünkü uygulama içerisinde ödenen fiyatlardan Apple kesinti yaptığı için hepsini bu sayıya dahil ediyor.

2008 yılında başlayan App Store mağazası da bugüne kadar geliştiricilere 320 milyar dolar ödeme yaptı. Apple’ın en hayati bileşeni haline gelen App Store’un kendisi ne kadar kazandı açıklanmamış lakin yüzde 30 hesabıyla firmanın kasasına 165 milyar dolar üzere bir para girmiş oluyor. App Store her hafta 175 bölgeden 650 milyon ziyaretçiye ulaşıyor.

Diğer taraftan Shazam platformunda toplamda 70 milyar sefer arama yapılmış. Apple Music kataloğu 100 milyon müziğe ulaşırken Apple Arcade oyunlarındaki muvaffakiyetlerin sayısı da 250 milyon olmuş.

Başa dön tuşu