2020 Hyundai Sonata Hybrid tanıtıldı: Güneş panelli tavan ve yeni teknolojiler

Koreli üretici Hyundai geçtiğimiz günlerde hibrit araçlar için geliştirdiği Active Shift Control (ASC) teknolojisini tanıtmıştı. Vites aralıklarını kısaltan ve yakıt tüketimini daha da düşüren bu teknolojinin birinci defa yeni Sonata’da kullanılacağı açıklanmıştı. 2020 Hyundai Sonata Hybrid ile ilgili ayrıntılar bugün ortaya çıktı.

Yeni kuşak Sonata baz alınarak geliştirilen hibrit model, aracın genel görünümünü sürdürse de dizaynındaki kimi ayrıntılar sayesinde farkını ortaya koyuyor. Ön yüzü domine eden ızgaradaki çizgiler ve art tarafta stop lambalarının uçlarıyla birleşen küçük spoyler bahsettiğimiz farklı ayrıntılar ortasında. Ayrıyeten aerodinamik odaklı dizayna sahip jantlar da 2020 Hyundai Sonata Hybrid’in kendine has özelliklerinden.

Yeni Sonata Hybrid’in tavanında güneş panelleri bulunuyor

2020 Hyundai Sonata Hybrid’in en bariz özelliği ise tavanında. Aracın üzerinde yeniden birinci kere Sonata ile birlikte kullanılmaya başlanan solar tavan sistemi mevcut. Kelam konusu sistem, güneş ışınlarından elde ettiği güç ile araçtaki bataryayı şarj ediyor. Hyundai’nin belirttiğine nazaran günde 6 saatlik şarj Sonata Hybrid’e yılda 1,300 kilometre ekstra menzil sağlıyor.

2020 Hyundai Sonata Hybrid’in en değerli özelliklerinden biri de geçtiğimiz günlerde tanıtılan Active Shift Control (ASC) teknolojisi. Vites aralıklarını %30 oranında kısaltan teknolojinin birebir vakitte performansa ve yakıt ekonomisine olumlu katkı yaptığı, sürtünmeyi minimuma indirerek de şanzımanın dayanıklılığını arttırdığı söyleniyor.

2020 Hyundai Sonata Hybrid’in kaputu altında Smartstream G2.0 GDİ HEV ismi verilen motor vazife yapıyor. 152 beygir güç ve 188 Nm tork üreten akaryakıtlı ünite, gücünü 6 ileri hibrit şanzımanla tekerleklere aktarıyor. 52 beygir güç ve 205 Nm tork üreten elektrik motorunun da takviyesiyle toplam güç 195 beygire yükseliyor. Kelam konusu kombinasyonla birlikte 2020 Hyundai Sonata Hybrid’in 100 km’de 4.9 litre yakıt tükettiği belirtiliyor.

Hyundai’nin en son güvenlik teknolojileriyle donatılan yeni Sonata Hybrid’de şirketin yakın vakitte tanıtımını yaptığı Digital Key işlevi da bulunuyor. Bu sistem sayesinde araca tarifli akıllı telefon ile kapıları açıp kapamak, alarmı faal etmek ve motoru çalıştırmak mümkün oluyor.

Foto Galeri | 8 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu