2 milyar dolar kazanan şantaj yazılımı emekli oldu

Kullanıcıların şahsî dataları ön plana çıkmaya başladıkça siber hücum tarafında da şekillenmeler oldu. Özellikleri bilgileri kilitleyerek kullanıcıdan para isteyen şantaj yazılımları tepe yapmış durumda. O denli ki emekli ikramiyesi alanlar bile var.

GrandCrab nedir?

İlk kere 2018 sonlarında keşfedilen ve Rus kaynaklı GrandCrab şantaj yazılımı kısa bir müddet içerisinde 2 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtiyor. Geliştiriciler artık siber akın dünyasından emekli olacaklarını açıkladı.

Elbette bu sayı ne kadar gerçek bilinmiyor lakin GrandCrab çok farklı bir teknik kullanıyor. Bu para yalnızca kurbanlardan elde edilen paralar değil. Geliştiriciler yazılımı üçüncü taraf bireylere satıyor ve yüzde 40 oranında da gelirden hisse arıyor.

GrandCrab daha garanti bir şantaj prosedürü sunduğu için piyasada da çok beğenilmiş ve hali hazırda yzüde 50 civarında bir hisseye sahip. İşin makûs tarafı yazılım ile birlikte anahtarlar da silinecek. Hali hazırda saldırganlara anahtar için para ödeyenler varsa evrakların kurtaramayabilir. Ne de olsa bu pazarda müşteri memnuniyeti diye bir şey kelam konusu değil.  

Diğer taraftan kimi kaynaklar GrandCrab grubunun birtakım hükümetlerle çalışarak şantaj evraklarını kurtaracak yazılımlar geliştirdiğini söz ediyor. Takım böylelikle karanlık taraftan aydınlık tarafa geçerken farklı bir gelir metodu daha oluşturmuş olacak.

 

Başa dön tuşu